ALİYE, BİR KADIN

BİLET İÇİN TIKLAYINIZ

Aliye, bir kadın

24 Ekim Pazartesi // 20.30 // Şişli Cevahir Sahne A Salonu

Doğumunun 160. yılında Fatma Aliye Hanım’ın hayatı, 22. yılını kutlayan Türkiye’nin ilk profesyonel feminist tiyatro topluluğu Tiyatro Boyalı Kuş’un “Aliye, bir kadın” adlı yapımıyla sahneye taşınıyor!

Fatma Aliye Hanım (1862-1936), kadın hakları hareketi, edebiyat ve fikir dünyasındaki öncülüğüyle tarihe geçmiş, bir kadın imzasıyla edebiyat dünyasının kapılarını kadınlara açmıştır. Kadın haklarının güçlü bir savunucusu olan Fatma Aliye Hanım, Türkiye’de kadın meselesini konu edinen ilk kadın romancı; ilk kadın çevirmen; biyografisi yazılan ilk kadın; monografi, tarih ve felsefe kitapları kaleme alan, uluslararası fuarlara çağırılan ve ödül alan ilk kadın yazar; ilk kadın yardım derneği kurucusu ve Kızılay’ın ilk kadın üyesidir. Fatma Aliye Hanım, makale ve kitaplarıyla hem doğuda hem de batıda büyük ses getirmiş ve saygı görmüş bir edebiyat ve fikir insanıdır.

“Her devir kendi Amazon’unu yaratır!”

Tiyatro Boyalı Kuş’un “Aliye, bir kadın” adlı yapımı, öncülerimizden Fatma Aliye Hanım’ı seyirciyle tanıştırıp buluşturmayı, toplumsal ve politik baskılara rağmen kazandığı başarıların yeni nesillere ışık tutmasını ve ilham kaynağı olmasını hedefliyor.

“Aliye, bir kadın” Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı eserinden ilhamla Jale Karabekir’in metin ve rejisi, Gökçe Tuncer, Nisan Yenigül ve Murat Avni Yürekli’nin performansıyla 2022-2023 sezonunda sahnelerde olacak!

Metin ve Reji: Jale Karabekir
Dramaturji: Efsun Pırıl Yeneroğlu, Nelin Dükkancı Yaman
Koreografi: Gökmen Kasabalı
Müzik: Murat Hasarı
Dekor Tasarım: Cihan Aşar
Kostüm Tasarım: Sema Işık Saral
Işık Tasarım: Ayşe Sedef Ayter
Reji Asistanları: Tuğçe Yükselel, Hazal Deniz, Hatice Elif Kahraman
Görsel Tasarım: Rauf Kösemen
Oyuncular: Gökçe Tuncer, Nisan Yenigül, Murat Avni Yürekli

 

120 DAKİKA / 2 PERDE

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir