Mekâna Özgü Performans

Tiyatro Boyalı Kuş Kendine Ait Bir Oda yolculuğuna 2019 yılında Cihangir Performans’ta başladı.

Virginia Woolf’un 1929 yılında “Kendine Ait Bir Oda” adıyla kitaplaştırılan bu eseri, İngiltere’deki kadın üniversitelerinde yaptığı konuşma metninden oluşur. Yıllar içinde kadınların başucu kitabı olan bu kitap, birçok kadın yazara ve sanatçıya ilham verdi.
Eser, 16. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar kurmaca yazında/edebiyatta kadın yazarların izini sürüyor. Virginia Woolf dinleyicilerine dört yüz yıllık bir edebiyat tarihini sunarken, dönemin koşullarını ve kadının konumunu da gözler önüne seriyor. Yazmanın, üretmenin dönemin koşullarıyla ilgili olduğu kadar, yazarın ve sanatçının özgür üretimde bulunabileceği hem ruhsal hem fiziksel hem de materyal koşulların sağlanması gerektiğini savunuyor.

Virginia Woolf’un ölümsüz eseri Kendine Ait Bir Oda’yı mekâna özgü performans olarak seyirciyle buluşturan topluluk, Cihangir Performans’tan sonra Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi olan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda “Kadın ve Yazın” konferansı kapsamında, Beyoğlu’nda bulunan tarihi Mısır Apartmanı’nda ve Osmanlı dönemi ünlü mimarlarından Sarkis Balyan’ın 19. yüzyıl ortalarında inşa ettiği Mahrukyan Okulu’nda (Pera Beşiktaş) sergiledi.


Prömiyer Tarihi: 7 Nisan 2019, Cihangir Performans, İstanbul
Oynandığı yerler: Cihangir Performans, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Mısır Apartmanı, Pera Beşiktaş, Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi


Yazan: Virginia Woolf
Çeviri, Sahne Metni ve Reji: Jale Karabekir
Dramaturji: Efsun Pırıl Yeneroğlu, Yeliz Yılmaz Denizer
Oynayanlar: Aslıhan Aydoğan Büyükakgül, Aslıhan Kılıç, Cemre Güran/Dicle Yılmaz, Gül Şener, Pelin Oruç
Afiş Görseli: Banu Erdoğan
Afiş Tasarım: Özhan Koca